banner

Akce

Akce jsou vkládány sestupně

Českému jazyku na stopě!

Českému jazyku na stopě!

1.4.2021 - 30.6.2021

Poslední březnové dny plné sluníčka spoustu z nás pobídly k opuštění počítače, kterého máme po dopolední online výuce až nad hlavu. A proč nespojit jarní procházku Hořicemi s trochou toho procvičování a opakování?

Pozorní občané si možná všimli úkolů rozvěšených po Smetanových sadech a okolí Gothardu. Ty byly připravené pro naše čtvrťáky. Většina z nich se, a jak jsem se později dozvěděla, tak s nadšením, vydala plnit úkoly z češtiny. Vzali s sebou dokonce spolužáky, kamarády nebo rodiče, aby jim na „cestě do hlubin mateřského jazyka“ dělali společnost a pořídili ze stopované fotoreportáž.

 Žáci obdrželi plánek trasy s vyznačenými místy, kde mají očekávat otázku nebo úkol. K zápisu správné odpovědi jim sloužil záznamový arch, který po skončení stopované odeslali ke kontrole. A jelikož byly odpovědi našich školáků až na výjimky správné, čeká na ně zasloužená odměna!

Z reakcí žáků možno soudit, že akce byla úspěšná: „Moc mě to bavilo!“ „Bylo to super!“ „Byla to sranda!“ „Já byla dokonce dvakrát!“ A to je zase ta nejlepší odměna pro učitele.

 

                                                                                                                                                     

 

Událo se nevídané: Na Komendě proběhl nevšední projekt v online prostoru!  Projektový den: „Online den, s úsměvem“

Událo se nevídané: Na Komendě proběhl nevšední projekt v online prostoru! Projektový den: „Online den, s úsměvem“

31.3.2021 - 14.6.2021

Druhý stupeň prochází distanční výukou již velice dlouhou dobu a v poslední době jsme u dětí zaznamenali stagnaci, ztrátu motivace a chuť do další práce. Přestože se za rok společné práce výukové metody velice zdokonalily a stále se snažíme přicházet s něčím novým, tak na děti je to opravdu dlouhá doba. Rozhodli jsme se alespoň na jeden den zatočit se stereotypem a přinést do domovů našich žáků trochu radosti a vykouzlit úsměv na jejich tvářích. Zrodil se nápad na uspořádání projektového dne: „Online den, s úsměvem.“

Projektové dny ve škole běžně pořádáme, ale tentokrát před námi bylo velké sousto a premiéra – projektový den v online prostoru! Záležitost málokde vídaná, ale přesto reálná. Na Komendě vedeme děti k výzvám a musíme jim jít příkladem…, takže jsme se do toho pustili z plných sil a této výzvy se nezalekli! Chtěli jsme dětem ukázat, že to nemusí být stále stejné a zároveň v nich probudit radost ze společné činnosti. A to se podařilo! Děti měly po skončení projektu charakterizovat tento výjimečný den třemi slovy a chválou nešetřily. V grafu, který byl vytvořen za pomocí aplikace Mentimeter, zcela jasně dominují tato dvě slova: zábava a radost.

A jak to celé probíhalo? Během organizace takových dnů dbáme také na to, aby měly děti možnost potkávat se i se spolužáky z jiných ročníků, takže jsme jim to umožnili i v online prostoru. Celý druhý stupeň se mohl v omezeném čase zaregistrovat do dvou dílen. Nabídka byla skutečně široká, protože žáci mohli vybírat z dvanácti různorodých dílen. A jelikož jsme chtěli, aby vše bylo dokonalé a zároveň jsme chtěli využít i metody, které používáme během distančního vyučování, tak děti instrukce obdržely zpracované ve formě komiksu a mohly si prohlédnout online knihu, kterou se dalo virtuálně listovat a nahlédnout do nabídky jednotlivých dílen. Komiksové zpracování většina z nich ocenila i v závěrečné zpětné vazbě formou dotazníku. „Bylo to hezky zpracované a přehledné“, odpovídá žákyně deváté třídy na otázku ohledně instrukcí v podobě komiksu.

Od sedmi ráno začal cvrkot, protože to byl právě čas startu registrace. Už z toho plynula naše první radost, protože velké množství dětí bylo před sedmou venku z postele, aby si mohly vybrat dílnu podle svých zájmů. Během distanční výuky, kdy jsou děti mnohdy v pyžamu až do oběda, věc naprosto nevídaná. Kapacita dílen byla omezena, abychom si vše užili pěkně v klidu a mohli se každému individuálně věnovat, na což v průběhu distanční výuky někdy nezbývá tolik času. Téměř sto procent zúčastněných se na tento den velice těšilo a váží si nápadu učitelů zpříjemnit jim online výuku.

Když nadešel čtvrtek 8. dubna, mnoho zúčastněných se nemohlo dočkat a na schůzky do dílen se připojovali ještě před jejich zahájením. Motivace a nadšení bylo tedy patrné hned v ranních hodinách. Jednotliví učitelé se na změnu také moc těšili a byli zvědaví, zda projekt splní svůj cíl. Dílny byly pečlivě nachystané, včetně názorných ukázek a pomůcek. Děti malovaly na kamínky, vařily a u toho mluvily anglicky, skládaly origami, chystaly kreativní svačinky, drhaly, povídaly si o vesmíru, psech, zasadily bylinky, také si mohly zasoutěžit, zacvičit si nebo se protáhnout na lekci jógy.  A užily si to. Na otázku, co se ti líbilo na tomto nápadu odpověděli žáci: „Že jsme se mohli něco nového dozvědět“ nebo: „Že jsem mohl slyšet žáky z jiných tříd“ či že: „Dílny byly opravdu rozmanité, a tak si každý mohl vybrat, co ho baví“. A opravdu…žáci se dozvěděli mnoho nového napříč jednotlivými předměty, strávili čas ve společnosti učitelů, s kterými běžně během online výuky nejsou a také třeba se staršími či mladšími spolužáky. Během dílen panovala uvolněná atmosféra. Děti sdílely své postřehy a také svá vytvořená díla, ať už na kameru nebo prostřednictvím fotografií. Všechny pokrmy i výtvory, které během tohoto dne vznikly jsou zpracovány do videa, jenž je takovou tečkou za tímto projektovým dnem a je již zveřejněné na Facebooku ZŠ Hořice, Komenského.

A jelikož zpětná vazba od dětí je pro nás důležitá a pomáhá nám se posunout v naší práci, tak nás moc těší slova, která zazněla v odpovědi na otázku, zda bylo něco, co jim během projektu nevyhovovalo a uvítali by nějakou změnu: „Vše mi vyhovovalo, chtěla bych si projektový den zopakovat a nic bych na něm neměnila. ,“zaznělo v odpovědi žákyně osmé třídy a mnohých dalších. Kromě toho nám děti navrhly další zajímavé náměty pro případné opakování projektového dnu, takže inspirace máme dost. Uvidíme, zda příště to bude již naživo a rozhodně v to pevně věříme.  A co dodat na závěr? Projektový den byl moc fajn, přestože ZATÍM jen online!

 

Už píšeme perem

8.3.2021 - 30.6.2021

První pololetí jsme v 1. třídě zakončili vesele. Žáci měli radost ze zasloužených pěkných známek na vysvědčení. Těšili se na další pololetí, radovali se ze svých pokroků ve čtení a počítání. Protože psaní tužkou už šlo dětem dobře, mohly začít psát perem. Za svou píli a snaživost při psaní si zasloužily ocenění diplomem.

 

V rámci výuky prvouky o městě, jsme se vydali na procházku po Hořicích. Prohlédli jsme si význačné budovy na náměstí.

Mino jiné děti zaujaly sluneční hodiny na budově hořického zámku.

Naši společnou práci přerušila distanční výuka. Musíme doufat, že se brzy uvidíme opět ve škole.

 

Únor ve druhé třídě aneb Jsme spolu

Únor ve druhé třídě aneb Jsme spolu

26.2.2021 - 31.5.2021

Období masopustu je za námi. V loňském roce jsme ho oslavili se všemi žáky i učiteli veselým průvodem naším městem. Letos jsme si ho připomněli komorněji a ve třídě jsme si vytvořili veselé masky.

Ve vyučování se učíme vyjadřovat svoje myšlenky a nápady. Jak jsme si užili jarní prázdniny jsme vyjádřili písemně i obrázkem. Jak se nám to podařilo, můžete shlédnout ve fotogalerii.

Na svatého Valentýna jsme vyšívali přání z lásky.

Součástí poznávání světa „na vlastní kůži“ je putování po zajímavých místech našeho města. Cestou plníme úkoly a řešíme šifry. Doufáme, že nám situace dovolí, abychom zjistili tajné heslo na konci naší cesty.

 

 

Školní družina telefony

1.12.2020 - 1.8.2022

 

Ježková     777 913 096

Krausová  702 716 294

Sůvová     608 394 877

Šablony III

Šablony III

1.10.2020 - 30.9.2022

Projektu  Šablony III - Zlepšení kvality výuky na ZŠ Hořice Komenského, reg. č. CZ.02.3.X/0.0/0.0/20_080/0017507.

ZŠ Hořice
Komenského 338
508 01 Hořice
493620043, 493623640

Tel.: 777 913 756
E-mail: hospodarka@zshorice.eu
Datová schránka: 3jimkqt
IČO
: 708 925 47

 

KONTAKT na pověřence školy:

Mgr. Pavla Marková, MBA

pmarkova@toppriority.cz

Základní škola Hořice, Komenského - netfirmy.czZákladní školy - netfirmy.cz